Zpět do obchodu

Registrace

Jak se lisuje čaj typu sheng pu-erh

Přemýšleli jste někdy, jak vzniká takový koláč pu-erhu nebo hei cha? My jsme si jeho výrobu vyzkoušeli na vlastní kůži. A jak to probíhalo?

Na počátku stála maocha ze severovietnamské provincie Ha Giang [há zán]. Maocha je v podstatě polotovar, který vzniká podobně jako zelený čaj. Na rozdíl od něj se ale u maocha úplně nezastaví proces zrání, a díky tomu je ideální pro výrobu čajů určených k archivaci. Protože byl náš čaj z Vietnamu, a ne z čínské provincie Yunnan (která má na označení pu-erh ochrannou známku), výsledný čaj nazýváme hei cha (když ale dáme stranou ochranné známky, v podstatě se jedná o sheng pu-erh).

 

maocha

A jak se tedy z maocha stane pu-erh nebo hei cha?

 

My jsme si zkusili výrobu stogramového koláče (bing cha). A tak jsme si navážili sto gramů maocha a ty jsme napařovali, aby lístky změkly a byly tvárné. Použili jsme k tomu napařovací válec (kovový s otvory ve dně) a napařovací nádobu s vroucí vodou (tu můžeme v domácích podmínkách nahradit hrncem a obráceným napařovačem na knedlíky, který obalíme alobalem tak, aby uprostřed zůstal otvor, na který pak položíme válec).

 

Do válce jsme nasypali připravený čaj a nechali ho 1–2 minuty napařovat, dokud nezměkl. Pak jsme přes válec natáhli speciální „ponožku“ a všechen čaj do ní přesypali.

 

Potom jsme čaj tvarovali na pevném podkladu a když jsme dosáhli koláčovitého tvaru, ponožku jsme zauzlovali a uzel zatlačit dovnitř koláče.

IMG_0484 (2).jpg

Koláč jsme pak dali pod lisovací kámen a v tu chvíli začal tanec. Aby se čaj správně a rovnoměrně slisoval, stoupli jsme si na kámen a vlastní vahou mu k tomu dopomohli. Nakonec jsme koláč nechali uschnout, vylovili ho z ponožky a voilà – takhle to dopadlo.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení